2013 Results

Department : 21 - Maple Syrup Products
Section : 01 - Maple Syrup Products
Class : All Classes
County : All Counties

Class Number: 000001 Class Name: Syrup in tin or plastic 1/2 gallon
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
  2  Burton J Kimball  WattsburgPAERIE
  3  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  4  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  5  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  6  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  7  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  81/2 gal Maple Syrup Dennis Northrop  SpartansburgPACRAWFORD
  9  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  10  Robert Simons Morning Sun FarmHonesdalePAWAYNE
Class Number: 000002 Class Name: Syrup in tin or plastic 1 quart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
  2  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  3  Robert Simons Morning Sun FarmHonesdalePAWAYNE
  4  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  5  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  6  Burton J Kimball  WattsburgPAERIE
  7  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  8  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  9  Kristin Curtis NEPA Maple ProducersSterlingPAWAYNE
  10  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  11  SOD Farmily Farm SOD Family FarmCoudersportPAPOTTER
  12Qt Maple Syrup Dennis Northrop  SpartansburgPACRAWFORD
Class Number: 000003 Class Name: Light Amber in glass 1/2 pint or less than quart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  2  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
  3  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  4Light Amber Glass Dennis Northrop  SpartansburgPACRAWFORD
  5  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  6  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  7  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  8  Robert Simons Morning Sun FarmHonesdalePAWAYNE
  9  Daniel R. Vodzak  MarysvillePAPERRY
  10  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
Class Number: 000004 Class Name: Medium Amber in glass 1/2 pint or less than quart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  2  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  3  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  4  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  5  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  6  Stephen A McBride  Dingmans FerryPAPIKE
  7  Robert Simons Morning Sun FarmHonesdalePAWAYNE
Class Number: 000005 Class Name: Dark Amber in glass 1/2 pint or less than quart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  2  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  3  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  4  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  5  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  6  Robert Simons Morning Sun FarmHonesdalePAWAYNE
  7Dark Amber Glass Dennis Northrop  SpartansburgPACRAWFORD
Class Number: 000006 Class Name: Sugar, cake, sm. indiv. pcs. not less than 1/2lb
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  2  Laura Dengler How Sweet It IsSaegertownPACRAWFORD
  3  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  4  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  5  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  6  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  7  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
Class Number: 000007 Class Name: Sugar, cake, sm indv pcs crystal coated 1/2lb+ tot
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  2  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
  3  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  4  Laura Dengler How Sweet It IsSaegertownPACRAWFORD
  5  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  6  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
Class Number: 000008 Class Name: Sugar, crumb not less than 1/2 pound
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1Crumb Sugar Gary Bilek Triple Creek Maple ProductsCranesvillePAERIE
  2  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  3  Kristin Curtis NEPA Maple ProducersSterlingPAWAYNE
  4  Laura Dengler How Sweet It IsSaegertownPACRAWFORD
  5  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
Class Number: 000009 Class Name: Sugar, soft, aka maple cream or butter 1/2 lb+ tot
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1Maple Cream Gary Bilek Triple Creek Maple ProductsCranesvillePAERIE
  2  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  3  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  4  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  5  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  6  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
Class Number: 000010 Class Name: Individual Educational Exhibit
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  2  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  3  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  4  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  5  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
Class Number: 000011 Class Name: Gift Pack
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  2  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  3  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  4  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  5  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  6  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
Class Number: 000012 Class Name: County or Association Exhibit
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Laura Dengler How Sweet It IsSaegertownPACRAWFORD
  2  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
  3NEPA Maple Producers Kristin Curtis NEPA Maple ProducersSterlingPAWAYNE
  4Endless mountains maple syrup associaiton Andrew Dewing Endless mountains Maple Syrup AssociationWarren CenterPABRADFORD
  5Potter-Tioga Maple Producers Association Dora Tice Potter-Tioga Maple ProducersMainesburgPATIOGA
Class Number: 000013 Class Name: Other Uses - Candy
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  2  Ellen L Brubaker  HalifaxPADAUPHIN
  3  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  4  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  5  Dorothy Martin  ConestogaPALANCASTER
  6  Lishia Ianson  CoudersportPAPOTTER
  7  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
Class Number: 000014 Class Name: Other Uses - Baked Goods
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  2  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  3  Laura Dengler How Sweet It IsSaegertownPACRAWFORD
  4  Ron Shemanski Shemanski Maple SyrupWaymartPAWAYNE
  5  Carol E. Custer  Camp HillPACUMBERLAND
  6  Ellen L Brubaker  HalifaxPADAUPHIN
Class Number: 000015 Class Name: Other Uses - Beverages, Salad Dressings, etc.
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
  2  Bart Ianson Brydonson FarmCouderportPAPOTTER
  3  Larry Hamilton Hamilton's Maple ProductsUlyssesPAPOTTER
  4  Ellen L Brubaker  HalifaxPADAUPHIN
  5  James & Dora Tice  MainesburgPATIOGA
  6  Christina Robosson  Alum BankPABEDFORD
Class Number: 000016 Class Name: Best Syrup of Show
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Charles Nelson  GeneseePAPOTTER
Class Number: 000017 Class Name: Premier Exhibitor
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Janet M Woods Hurry Hill FarmEdinboroPAERIE
Class Number: 000018 Class Name: Best Collective Pure Maple Products Exhibitor (winners classes 1-9)
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameCityStateCounty
  1  Matthew Emerick  HyndmanPASOMERSET
New Search