2013 Results

Department : 01 - Horses
Section : 05 - Draft Horse Hitch and Riding
Class : All Classes
County : All Counties

Class Number: 000160 Class Name: English Riding (W/T/C)
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Katie Patrick1  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians --- --- DeltaPAYORK
 Katie Patrick2  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Katie Patrick3  Leslie Schreier Living the Dream Belgians --- --- ElizabethtownPALANCASTER
 Katie Patrick4  Alan Cromer Cromer's Carriage Sarina Shorey ShippensburgPACUMBERLAND
 Katie Patrick5  kenneth hetrick whispering dreams farm llc Erin Hetrick millersburgPADAUPHIN
 Katie Patrick6  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Katie Patrick7  Alan Cromer Cromer's Carriage Kimberly Williams ShippensburgPACUMBERLAND
Class Number: 000161 Class Name: Youth English Riding (W/T)
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Katie Patrick1  Sarah Brockhoff Brockwood Belgians Sarah Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Katie Patrick2  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Leslie Schreier DeltaPAYORK
 Katie Patrick3  Rebecca Clippinger   --- --- Boiling SpringsPACUMBERLAND
 Katie Patrick4  Tom & Shirley Young Young's Real Horse Power Tricia Hojnowski TroyPABRADFORD
 Katie Patrick5  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Lindsay Carbaugh DeltaPAYORK
Class Number: 000162 Class Name: Youth Western Riding (W/J)
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Katie Patrick1  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Lindsay Carbaugh DeltaPAYORK
 Katie Patrick2  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Leslie Schreier DeltaPAYORK
 Katie Patrick3  Tom & Shirley Young Young's Real Horse Power --- --- TroyPABRADFORD
 Katie Patrick4  Sarah Brockhoff Brockwood Belgians Sarah Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Katie Patrick5  Rebecca Clippinger   --- --- Boiling SpringsPACUMBERLAND
 Katie Patrick6  Carolyn Miller Riding High Drafts Kayla Bracken BellevillePAMIFFLIN
 Katie Patrick7  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Jason Thoms AaronsburgPACENTRE
 Katie Patrick8  Suzi Good-Rowe   --- --- GratzPADAUPHIN
 Katie Patrick9  Donald Hosterman Hilltop Farm Blake Peese MillheimPACENTRE
Class Number: 000163 Class Name: Percheron Men's Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Gary Miller1  Patrick/Kelli Cole Skyview II Percherons Benny Shupe Spring MillsPACENTRE
 Gary Miller2  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Gary Miller3  Laurie Naugle Burgundy Rose Farm LeRoy Naugle YorkPAYORK
 Gary Miller4  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
 Gary Miller5  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
 Gary Miller6  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
Class Number: 000164 Class Name: Belgian Men's Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Dale Brockhoff Brockwood Belgians Dale Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger2  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger3  Eric Thomas Taylor Bennett Farm Eric Thomas Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger4  Gary Groves Sherwood Groves Farm Don Sherwood TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger4  Gary Groves Sherwood Groves Farm Judd Fitze TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger5  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger6  Timothy Ruth New Chester Draft Horse Company --- --- New OxfordPAADAMS
 Jason Honsberger7  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger8  Michael Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger9  Michael Coleman Forgotten Orchard Farm Michael Coleman ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger10  Alan Cromer Cromer's Carriage Glenn Williams ShippensburgPACUMBERLAND
Class Number: 000165 Class Name: Clydesdale/Shire Men's Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Gary Miller1  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Roger Thoms AaronsburgPACENTRE
 Gary Miller2  Joseph Sibio Royal View Farm Joseph Sibio Clarks SummitPALACKAWANNA
 Gary Miller3  derry furry orchard view clydes derry furry new enterprisePABEDFORD
 Gary Miller4  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Gary Miller5  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Gary Miller6  Tom & Shirley Young Young's Real Horse Power Tom Hojnowski TroyPABRADFORD
 Gary Miller7  Suzi Good-Rowe   Steve Knisley GratzPADAUPHIN
 Gary Miller8  Carolyn Miller Riding High Drafts Jake Lash BellevillePAMIFFLIN
 Gary Miller9  Donald Hosterman Hilltop Farm Donald Hosterman MillheimPACENTRE
Class Number: 000166 Class Name: Champion Men's Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Gary Miller1  Dale Brockhoff Brockwood Belgians --- --- DaytonPAARMSTRONG
Class Number: 000167 Class Name: Reserve Champion Men's Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
  1  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes --- --- AaronsburgPACENTRE
Class Number: 000168 Class Name: Percheron Ladies Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Robert Sparrow1  Amy Snover WAE Up Farms Amy Snover DanvillePAMONTOUR
 Robert Sparrow2  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Robert Sparrow3  Dave & Susie Rohrbach Bee Tree Trail Dave & Susie Rohrbach ShartlesvillePABERKS
 Robert Sparrow4  Dave & Susie Rohrbach Bee Tree Trail --- --- ShartlesvillePABERKS
 Robert Sparrow5  Tonya Scholl BlackMist Percherons --- --- HalifaxPADAUPHIN
 Robert Sparrow6  Laurie Naugle Burgundy Rose Farm --- --- YorkPAYORK
 Robert Sparrow7  Laurie Naugle Burgundy Rose Farm --- --- YorkPAYORK
 Robert Sparrow8  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Robert Sparrow9  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
Class Number: 000169 Class Name: Belgian Ladies Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger2  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger3  Tracie Brockhoff Brockwood Belgians Tracie Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger4  Eric Thomas Taylor Bennett Farm --- --- Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger5  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger6Cody Coleen Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger7Cody Emma Boyle Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger8  Alan Cromer Cromer's Carriage Kimberly Williams ShippensburgPACUMBERLAND
Class Number: 000170 Class Name: Clydesdale/Shire Ladies Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Gary Miller1  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Linda Thoms AaronsburgPACENTRE
 Gary Miller2  derry furry orchard view clydes Tammy Furry new enterprisePABEDFORD
 Gary Miller3  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Gary Miller4  Carolyn Miller Riding High Drafts Carolyn Miller BellevillePAMIFFLIN
 Gary Miller5  Joseph Sibio Royal View Farm Bobbie Isenhoute Clarks SummitPALACKAWANNA
 Gary Miller6  Suzi Good-Rowe   Suzi Good-Rowe GratzPADAUPHIN
 Gary Miller7  Tom & Shirley Young Young's Real Horse Power Linda Miller TroyPABRADFORD
 Gary Miller8  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
Class Number: 000171 Class Name: Champion Ladies Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
  1  Amy Snover WAE Up Farms --- --- DanvillePAMONTOUR
Class Number: 000172 Class Name: Reserve Champion Ladies Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
  1  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes --- --- AaronsburgPACENTRE
Class Number: 000173 Class Name: Tandem Hitch
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
  1  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
  2  Amy Snover WAE Up Farms Amy Snover DanvillePAMONTOUR
  3  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Roger Thoms AaronsburgPACENTRE
  4  Eric Thomas Taylor Bennett Farm Eric Thomas Glen RockPAYORK
  5  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Tiffany Ramsey DeltaPAYORK
  6  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
  7  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
  8  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
Class Number: 000174 Class Name: Senior Youth Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Amy Snover WAE Up Farms --- --- DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger2  Eric Thomas Taylor Bennett Farm --- --- Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger3  Carolyn Miller Riding High Drafts Kayla Bracken BellevillePAMIFFLIN
 Jason Honsberger4  Amy Snover WAE Up Farms --- --- DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger5  Donald Hosterman Hilltop Farm Blake Peese MillheimPACENTRE
 Jason Honsberger6Captain Shawn Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger7Captain Andrew Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
Class Number: 000175 Class Name: Intermediate Youth Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Sarah Brockhoff Brockwood Belgians --- --- DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger2  derry furry orchard view clydes whitley furry new enterprisePABEDFORD
 Jason Honsberger3  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Lindsay Carbaugh DeltaPAYORK
 Jason Honsberger4  Tom & Shirley Young Young's Real Horse Power Tricia Hojnowski TroyPABRADFORD
 Jason Honsberger5Cody Ryan Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger6  Amy Snover WAE Up Farms Cassidy Roadarmel DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger7  Suzi Good-Rowe   Tater Hocker GratzPADAUPHIN
 Jason Honsberger8  Alan Cromer Cromer's Carriage --- --- ShippensburgPACUMBERLAND
 Jason Honsberger9  Gary Groves Sherwood Groves Farm Zoe Ostrowsky TunkhannockPAWYOMING
Class Number: 000176 Class Name: Junior Youth Cart
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Leslie Schreier DeltaPAYORK
 Jason Honsberger2  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger3  Rebecca Clippinger   --- --- Boiling SpringsPACUMBERLAND
 Jason Honsberger4  Donald Hosterman Hilltop Farm Branston Peese MillheimPACENTRE
Class Number: 000177 Class Name: Six Horse Hitch
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Jason Honsberger2  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes --- --- AaronsburgPACENTRE
 Jason Honsberger3  Dale Brockhoff Brockwood Belgians Dale Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger4  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
Class Number: 000178 Class Name: Four Horse Hitch
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Dale Brockhoff Brockwood Belgians Dale Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger2  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger3  Eric Thomas Taylor Bennett Farm Eric Thomas Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger4  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Jason Honsberger5  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Jason Thoms AaronsburgPACENTRE
 Jason Honsberger6  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger7  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Jason Honsberger8  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
Class Number: 000179 Class Name: Unicorn Hitch
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Dale Brockhoff Brockwood Belgians Dale Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger2  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger3  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Jason Honsberger4  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Jason Thoms AaronsburgPACENTRE
 Jason Honsberger5  Eric Thomas Taylor Bennett Farm --- --- Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger6  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger7Laverne Christopher Ament   --- --- LatrobePAWESTMORELAND
 Jason Honsberger8  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
Class Number: 000180 Class Name: Team Hitch Commercial
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Dave & Susie Rohrbach Bee Tree Trail Dave & Susie Rohrbach ShartlesvillePABERKS
 Jason Honsberger2  Alan Cromer Cromer's Carriage --- --- ShippensburgPACUMBERLAND
 Jason Honsberger3  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Jason Honsberger4  kenneth hetrick whispering dreams farm llc --- --- millersburgPADAUPHIN
 Jason Honsberger5  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Jason Honsberger6  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
Class Number: 000181 Class Name: Team Hitch
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger2  Amy Snover WAE Up Farms Amy Snover DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger3  David & Linda Hershey Spring Mount Percherons --- --- Warriors MarkPAHUNTINGDON
 Jason Honsberger4  Eric Thomas Taylor Bennett Farm --- --- Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger5  Gary Groves Sherwood Groves Farm Don Sherwood TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger6  Dave & Susie Rohrbach Bee Tree Trail Dave & Susie Rohrbach ShartlesvillePABERKS
 Jason Honsberger7  Roger & Linda Thoms Ro-Lin on Clydes Jason Thoms AaronsburgPACENTRE
 Jason Honsberger8  Joseph Sibio Royal View Farm --- --- Clarks SummitPALACKAWANNA
 Jason Honsberger9  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Tiffany Ramsey DeltaPAYORK
 Jason Honsberger10  Michael Coleman Forgotten Orchard Farm Michael Coleman ChalfontPABUCKS
Class Number: 000182 Class Name: Youth Team
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians --- --- DeltaPAYORK
 Jason Honsberger2  Sarah Brockhoff Brockwood Belgians Sarah Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger3  Eric Thomas Taylor Bennett Farm Kristen Thomas Glen RockPAYORK
 Jason Honsberger4Cody and Captain Shawn Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger5  Amy Snover WAE Up Farms --- --- DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger6  Rebecca Clippinger   --- --- Boiling SpringsPACUMBERLAND
 Jason Honsberger7  Joseph Sibio Royal View Farm --- --- Clarks SummitPALACKAWANNA
 Jason Honsberger8Aaron Robert Varner Varner Farms --- --- collegevillePAMONTGOMERY
Class Number: 000183 Class Name: Western Riding (W/T/C)
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
 Jason Honsberger2  Tiffany Ramsey Living the Dream Belgians Tiffany Ramsey DeltaPAYORK
 Jason Honsberger3  Timothy Phillips Phillips Clydesdales and Shires --- --- MertztownPABERKS
 Jason Honsberger4  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Jason Honsberger5  SARAH STEIDLER ENCHANTED FARM --- --- DELTAPAYORK
 Jason Honsberger6  Alan Cromer Cromer's Carriage Kristen Moore ShippensburgPACUMBERLAND
 Jason Honsberger7  Alan Cromer Cromer's Carriage Kimberly Williams ShippensburgPACUMBERLAND
 Jason Honsberger8  kenneth hetrick whispering dreams farm llc Madison Gordner millersburgPADAUPHIN
 Jason Honsberger9  kenneth hetrick whispering dreams farm llc Jess Hetrick millersburgPADAUPHIN
 Jason Honsberger10  Suzi Good-Rowe   Suzi Good-Rowe GratzPADAUPHIN
Class Number: 000184 Class Name: Feed Scurry
SplitJudgePlaceExhibit NameExhibitor NameFarm NameRider NameCityStateCounty
 Jason Honsberger1  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger2  kenneth hetrick whispering dreams farm llc --- --- millersburgPADAUPHIN
 Jason Honsberger3  Dale Brockhoff Brockwood Belgians Dale Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
 Jason Honsberger4  Kenneth Sandoe Sunny Hill Farm --- --- MyerstownPALEBANON
 Jason Honsberger5  Shawn Coleman Forgotten Orchard Farm --- --- ChalfontPABUCKS
 Jason Honsberger6  Gary Groves Sherwood Groves Farm --- --- TunkhannockPAWYOMING
 Jason Honsberger7Aaron Robert Varner Varner Farms --- --- collegevillePAMONTGOMERY
 Jason Honsberger8  Amy Snover WAE Up Farms --- --- DanvillePAMONTOUR
 Jason Honsberger9  Walter Rice Shining Eye Percherons --- --- NewvillePACUMBERLAND
 Jason Honsberger10  Tracie Brockhoff Brockwood Belgians Tracie Brockhoff DaytonPAARMSTRONG
New Search