Press Releases

View All Press Releases

HOLSTEIN OWNED BY CUMBERLAND COUNTY MAN, ADAMS COUNTY WOMAN WINS SUPREME AT THE 2011 PA FARM SHOW
1/14/2011

Harrisburg JB-SG Aspen Dakota-ET, a Senior-Three-Year Old Holstein cow owned by Creedin Cornman of Boiling Springs, Cumberland County and Deanna Bendig of Gettysburg, Adams County, won Supreme Champion at the 2011 Pennsylvania Farm Show on Friday, Jan. 14.

More than 420 entries were evaluated by three judges during the dairy cattle show. The judges were: Raechel Sattazahn of Womerlsdorf, Berks County, Tom Arrowsmith of Peach Bottom, Lancaster County and Randy Wolfe of Milton, Northumberland County.

Following the supreme champion decision, more than 30 youth competed in the one of four divisions for the Showmanship Contest. The winners are:

Division 1
1st- Matt Hauck of Middleburg, Snyder Co.
2nd- Danielle Lehman of Bloomsburg, Columbia Co.
3rd- Katie Shultz of Dillsburg, York Co.

Division 2
1st- Jared Wetzel of Manheim, Lancaster Co.
2nd- Courtney Campbell of Gratz, Daulphin Co.
3rd- Chelsea Klinger of Millville, Columbia Co.


Division 3
1st- Coy Campbell of Gratz, Daulphin Co.
2nd- Rebecca Dent of Berwick, Columbia Co.
3rd- Jacob Kline of Myerstown, Lebanon Co.


Division 4
1st- Kaila Stoltzfus of East Earl, Lancater Co
2nd- Macy Walason of Imler, Bedford Co.
3rd- Millena Bashore of Annville, Lebanon Co.

 

Ayrshire Open Show
Junior Champion-Spring Yearling Maulfair Acres Burdette Ivy, David Maulfair, Jonestown, Lebanon Co.
Reserve Junior Champion-Winter Yearling Oak Pride Swedmark, Kevin Buch, Mohrsville, Huntingdon Co.
Grand Champion--Sunrise-Ridge Farah, Kathryn Baumgardner, Dillsburg, York Co.
Reserve Grand Champion-Maulfair Acres Hernan Jackie, Daryl D. Maulfair, Jonestown, Lebanon Co.

Ayrshire Youth Show
Junior Champion-Crown-Quest BBBK Savannah, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co.
Reserve Junior Champion-Melody-Lane Burdette Annie, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co.
Grand Champion-Sunrise-Ridge Farah, Kathryn Baumgardner, Dillsburg, York Co.
Reserve Grand Champion-Jenny's BBBK Victoria, Jared Douglas Helsley, Roaring Spring, Bedford Co.

Brown Swiss Open Show
Junior Champion-AJK Ted Chianti, Abbie Kuhlman, Rome, Bradford Co.
Reserve Junior Champion-Rip-Vale Parker Lin, Rip-Vale Farm, Avella, Washington Co.
Grand Champion-Kulp-Gen Legacy Tiara-ET, Megan Kulp, Manheim, Lancaster Co.
Reserve Grand Champion-Towpath Star Cara, Abbie Kuhlman, Rome, Bradford Co.

Brown Swiss Youth Show
Junior Champion-Brothers Three Pnutbutercup, Dylan Coleman, Ronks, Lancaster Co.
Reserve Junior Champion-Brothers Three Majesty, Dylan Coleman, Ronks, Lancaster Co.
Grand Champion-Kulp-Gen Legacy Tiara-ET, Megan Kulp, Manheim, Lancaster Co.
Reserve Grand Champion-Lo-Vi Scip Cheesecake, Kerri Wickard, Newville, Cumberland Co.

Guernsey Open Show
Junior Champion-Knapps Hillpoint Yogi Twilight-ET, Kelly Johnson, York, York Co.
Reserve Junior Champion-Warwick Manor Alymos Molly, Kaila Stoltzfus, East Earl, Lancaster Co.
Grand Champion-Sniders Omni Aerolin, Aaron Gable, New Enterprise, Bedford Co.
Reserve Grand Champion-Sniders Tiller Dayle, Kendy Beth Gable, New Enterprise, Bedford Co.

Guernsey Youth Show
Junior Champion-Warwick Manor Alymos Molly, Kaila Stoltzfus, East Earl, Lancaster Co.
Reserve Junior Champion-Lazy M Magicman Moxie, Joseph Murren, New Oxford, Adams Co.
Grand Champion-Working Acres Showdowns Sadie, Tanner McDonald Walason, Imler, Bedford Co.
Reserve Grand Champion-Green Slopes Gavin Tosho, Andrew Weaver, Imler, Bedford Co.

Holstein Open Show
Junior Champion-Spungold Skyfire Sonia, Dale & Deanna Bendig and Roy Thompson, Gettysburg, Adams Co.
Reserve Junior Champion-Kirbyville Goldwyn Sasha-ET, Mikayla Davis, Leesport, Berks Co.
Grand Champion-JB-SG Aspen Dakota-ET, Creedin Cornman & Deanna Bendig, Gettysburg, Adams Co.
Reserve Grand Champion-Elk-Lick Deuce Twilit Chana, Ashley Stoltzfus, Berlin, Somerset Co.

Holstein Youth Show
Junior Champion-Kirbyville Goldwyn Sasha-ET, Mikayla Davis, Leesport, Berks Co.
Reserve Junior Champion-Arethusa Fortune Arista, Courtney Campbell, Gratz, Dauphin Co.
Grand Champion--Elk-Lick Deuce Twilit Chana, Ashley Stoltzfus, Berlin, Somerset Co.
Reserve Grand Champion-Shady Row Dundee Daphne, Coy Campbell, Gratz, Dauphin Co.

Jersey Open Show
Junior Champion-Miss FH Jenna Jameson, Jill Dice, Lebanon, Lebanon Co.
Reserve Junior Champion-Dream Valley Shysters Tauntra, Michael Lamar Bosley, Glenville, York Co.
Grand Champion-Reich-Dale Counciller Hali, Kristen Mull, Chambersburg, Franklin Co.
Reserve Grand Champion-Rock Ella SD Lacey, Jacob Spatz, Lititz, Lancaster Co.

Jersey Youth Show
Junior Champion-Coredale Minister Daisy, Amanda Thompson, Wellsville, York Co.
Reserve Junior Champion-Klinedell Iatola Rebecca-ET, Jacob D Kline, Myerstown, Lebanon Co.
Grand Champion-Cordale Legion Dandie, Amanda Thompson, Wellsville, York Co.
Reserve Grand Champion-Hardscrabble Forever Grace, E. Richard Beatty III, Newville, Cumberland Co.

Milking Shorthorn Open Show
Junior Champion-BJ Colors Liriano Savannah-Exp, Brian W. Nailor, Mechanicsburg, Cumberland Co.
Reserve Junior Champion-BJ Colors Liriano Peanut-Exp, Brian W. Nailor, Mechanicsburg, Cumberland Co.
Grand Champion-Tex-Star Othello Peri, Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford Co.
Reserve Grand Champion-Hard Core Ace Roxy-EXP, Keith & Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford Co.

Milking Shorthorn Youth Show
Junior Champion-Maple Bottom Liro Escapade-EXP, Ry L Bashore, Annville, Lebanon Co.
Reserve Junior Champion-B Plenty Good Moonshine Rosa, Millena L Rosa, Annville, Lebanon Co.
Grand Champion-Oak Pride Clay Hayden, Madison Knepp, Mohrsville, Berks Co.
Reserve Grand Champion-High Spring Lillibeth, Jessica Heeter, Shade Gap, Huntingdon Co.

Red and White Open Show
Junior Champion-Barnview Moonlight Flair-RED, Amber Gabel, Newport, Perry Co.
Reserve Junior Champion-King-Lane Jazzie-RED-ET, David F. King, Coatesville, Chester Co.
Grand Champion-Spungold MVU Jordan Jet-RED, Dale & Deanna Bendig and John & Vicki King, Gettysburg, Adams Co.
Reserve Grand Champion-Kulp-Gen Advent Lilac-RED-ET, Megan Kulp, Manheim, Lancaster Co.

Red and White Youth Show
Junior Champion-Barnview Moonlight Flair-RED, Amber Gabel, Newport, Perry Co.
Reserve Junior Champion-Spungold Lou Laura-RED, Jacob D. Kline, Myerstown, Lebanon Co.
Grand Champion-RDMJR ENC Hallelujah-RED, Cody Eller, Roaring Spring, Bedford Co.
Reserve Grand Champion-Vermilion Redman Matty-RED, Katie M Donmoyer, Annville, Lebanon Co.

The Pennsylvania Farm Show is the largest indoor agricultural event in the nation, featuring nearly 6,000 animals, 10,000 competitive exhibits and 290 commercial exhibitors. The show runs Jan. 8-15 at the Pennsylvania Farm Show Complex and Expo Center in Harrisburg. Admission is free and parking is $10.

For more information, visit www.farmshow.state.pa.us.

Editor's Note: To receive news releases, media advisories and story ideas, subscribe to the Farm Show Media Service at www.farmshow.state.pa.us (click on Media).

###

For photos of the event, click here.