Press Releases

View All Press Releases

CENTRE COUNTY YOUTH IS ‘RO-LIN ON’ TO TOP OF DRAFT DECORATING COMPETITION
1/8/2011

Harrisburg – Centre County youth competitor, Jason Thoms, from Ro-Lin On Clydes in Aaronsburg, took home top honors in the Youth Decorating Class of the Youth Showmanship contest on Saturday, Jan. 8, at the 2011 Pennsylvania Farm Show. 

Thoms, who showed his horse, Hank, in the competition, also won the youth intermediate showmanship class.

Katie Thomas of Glen Rock, York County, was the class winner of the Senior Division showmanship class.

The junior division class went to Windermere Farm from Springmills, Centre County.

Results of the Youth Draft Competition were:

Junior Division:
1st: Windermere Farm, Spring Mills, Centre Co.
2nd: Laurie Naugle, Burgundy Rose Farm, York Co.

Intermediate Division:
1st: Hank, Jason Thoms, Ro-Lin On Clydes, Aaronsburg, Centre Co.
2nd: Amy Snover and Walt Rupert, WAE Up Farms, Danville, Montour Co.
3rd: Justin, Sarah Brockhoff, Brockwood Belgians, Dayton, Armstrong Co.
4th: Lindsey Carbaugh, Greencastle, Franklin Co.
5th: Christopher Beam
6th: Captian, Andrew Coleman, Forgotten Orchard Farm, Chalfont, Bucks Co.
7th: Cody, Ryan Coleman, Forgotten Orchard Farm, Chalfont, Bucks Co.
8th: Trusha Hojnowski, Canton
9th: Michael Glasser, Avonmore, Armstrong Co.
10th: Robert Varner, Varner Farms, Collegeville, Montgomery Co.

Senior Division:
1st: Katie Thomas, Glen Rock, York Co.
2nd: Jennifer Batchelder, Hillside Farm, Glen Mills, Chester Co.
3rd: Hilltop Chelsea’s Princess, Blake Peese, Hilltop Farm, Aaronsburg, Centre Co.
4th: Amy Snover & Walt Rupert, WAE Up Farms, Danville, Montour Co.
5th: David Steidler, Enchanted Percheron Farms, Red Lion, York Co.
6th:Double Magic’s Forget-Me-Not, Mindy Schneider, Delta, York Co.
7th: Matt Beam, Glen Rock, York Co.
8th: Paula & Glenn Willwert, Trinity Farm, Stewartstown, York Co.
9th: Captian, Shawn Coleman, Forgotten Orchard Farm, Chalfont, Bucks Co.

Youth Decorating Class:
1st: Hank, Jason Thoms, Ro-Lin On Clydes, Aaronsburg, Centre Co.
2nd: David Steidler, Enchanted Percheron Farms, Red Lion, York Co.
3rd: Paula & Glenn Willwert, Trinity Farms, Stewartstown, York Co.
4th: Jennifer Batchelder, Hillside Farm, Glen Mills, Chester Co.
5th: Justin, Sarah Brockhoff, Brockwood Belgians, Dayton, Armstrong Co.
6th: Katie Thomas, Glen Rock, York Co.
7th: Amy Snover & Walt Rupert, WAE Up Farms, Danville, Montour Co.
8th: Amy Snover & Walt Rupert, WAE Up Farms, Danville, Montour Co.
9th: Lindsey Carbaugh, Greencastle, Franklin Co.

The Pennsylvania Farm Show is the largest indoor agricultural event in the nation, featuring nearly 6,000 animals, 10,000 competitive exhibits and 290 commercial exhibitors. The show runs Jan. 8-15 at the Pennsylvania Farm Show Complex and Expo Center in Harrisburg. Admission is free and parking is $10.

For more information, visit www.farmshow.state.pa.us.

Editor’s Note: To receive news releases, media advisories and story ideas, subscribe to the Farm Show Media Service at www.farmshow.state.pa.us (click on Media).

###