Press Releases

View All Press Releases

RED & WHITE REIGNS SUPRREME AT PENNSYLVANIA FARM SHOW
For First Time, Red & White Breed Has Separate Show
1/16/2009
HARRISBURG – With the addition of a Red & White show in the dairy cattle competition, this year marked the first time all seven dairy breeds have been represented at the Pennsylvania Farm Show.
 
The Grand Champion of the Red & White breed, Spungold MVU Lakeside Red, owned by Dale and Deanna Bendig of Gettysburg, Pa., took the title of Supreme Champion of the dairy show on Friday, Jan. 16. Four-year-old Lakeside beat out 417 competitors.
 
The Bendigs said they chose to exhibit at the Farm Show to support the new Red & White show, making their victory even more exciting.
 
Honorable Mention Supreme Champion went to Bryant and Holly Hlavaty of Manheim, Pa., with their 6-Year-Old Grand Champion Holstein, Keystone Lee Lavender.
 
The other contestants for Supreme Champion were the Grand Champions for each of the five other breeds:
 
Ayrshire Junior-Two-Year-Old Crown-Quest MSTRP Paige Seven, owned by Miranda Hernley of Lebanon, Lebanon Co.
Brown Swiss Four-Year-Old Top Acres PT Wham, owned by Larissa Kulp of Manheim, Lancaster Co.
Guernsey Four-Year-Old Sniders Goldust Barclee, owned by Kendy Gable of New Enterprise, Bedford Co.
Jersey Six-Year-Old Edn-Ru Furor Idas Irma, owned by Gregory McMurtrie of Pleasant Gap, Centre Co.
Milking Shorthorn Four-Year-Old Sunshine Frolic Dorothy, owned by Keith and Donnette Fisher of New Enterprise, Bedford Co.
 
Three judges were responsible for the selections of the day. These judges were Jeremy McDonald of Middletown, Va.; Dave Parkinson of Canal Winchester, Ohio; and Dr. Christopher Connelly of Bellefonte, Pa.
 
Following the Supreme Champion decision, 35 youth in four divisions participated in a showmanship contest. The winners were:
Division 1 (born 1989-1991): Matthew Stanton of Everett, Bedford Co.
Division 2 (born 1992-1993): Katie Shultz of Dillsburg, York Co. 
Division 3 (born 1994-1996): Courtney Campbell of Gratz. Dauphin Co. 
Division 4 (born 1997-1999): Courtnee Rank of Lebanon, Lebanon Co. 
 
The results of the dairy show were:
 
Ayrshire Open Show
Junior Champion: Spring Yearling Maulfair Acres Sakic Elegance, David Maulfair, Jonestown, Lebanon Co.
Res. Junior Champion: Wentworth Farm Burdette Who, Ethan Wentworth, Quarryville, Lancaster Co.
Senior and Grand Champion: Junior Two-Year-Old Crown-Quest MSTRP Paige Seven, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Five-Year-Old Bonnie Brae Colleen, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co. 
 
Ayrshire Youth Show
Junior Champion: Winter Calf Wentworth Farm Burdette Who, Ethan Wentworth, Quarryville, Lancaster Co.
Res. Junior Champion: Winter Yearling Maulfair Acres Copper Ideal, David Maulfair, Jonestown, Lebanon Co.
Senior and Grand Champion: Junior Two-Year-Old Crown-Quest MSTRP Paige Seven, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Five-Year-Old Bonnie Brae Colleen, Miranda Hernley, Lebanon, Lebanon Co. 
 
Brown Swiss Open Show
Junior Champion: Fall Calf Shen Val Trendy Carol, Amanda Thompson, Wellsville, York Co.
Res. Junior Champion: Winter Calf Wind Mill Emory Dinah 984, Aaron Cornman, Boiling Springs, Cumberland Co. 
Senior and Grand Champion: Four-Year-Old Top Acres PT Wham, Larissa Kulp, Manheim, Lancaster Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Junior Two-Year-Old Kulp- Gen Legacy Tiara ET, Megan Kulp, Manheim, Cumberland Co. 
 
Brown Swiss Youth Show
Junior Champion: Fall Calf Shen Val Trendy Carol, Amanda Thompson, Wellsville, York Co.
Res. Junior Champion: Summer Yearling Lo Vi Jetway Fizzle, Shippensburg, Cumberland Co. 
Senior and Grand Champion: Junior Two-Year-Old Lo Vi Jetway Gadget Twin, Kerri Wickard, Shippensburg, Cumberland Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Junior Three-Year-Old Tru-Dale Dalton Ruby, Matt Swendsen, Manheim, Lancaster Co.
 
Guernsey Open Show
Junior Champion: Spring Yearling Rocky Hill Magicman Sonador, Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming Co. 
Res. Junior Champion: Spring Calf Rutter Bros Challenges Laurel, Kelly Johnson, York, York County 
Senior and Grand Champion: Four-Year-Old Sniders Goldust Barclee, Kendy Gable, New Enterprise, Bedford County  
Res. Senior and Res. Grand Champion: Senior Two-Year-Old Sniders Mentor Rain Train, Kendy Gable, New Enterprise, Bedford County
 
Guernsey Youth Show
Junior Champion: Spring Yearling Rocky Hill Magicman Sonador, Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming Co. 
Res. Junior Champion: Spring Calf Rutter Bros Challenges Laurel, Kelly Johnson, York, York County 
Senior and Grand Champion: Fall Yearling in milk Manor Meadows Glacier Tequilla, Matthew Stanton, Everett, Bedford County 
Res. Senior and Res. Grand Champion: Spring Yearling Rocky Hill Magicman Sonador, Thomas McCarty, Hughesville, Lycoming Co.   
 
Holstein Open Show
Junior Champion: Winter Calf Budjon-Dannys Gold Atlas, Spencer Weimer, Emlenton, Venango Co.
Res. Junior Champion: Summer Yearling Sonnylee Dun Rockstar, Joel Bomgardner, Lebanon Co.
Senior and Grand Champion: 6-Years-Older Keystone Lee lavender, Bryant & Holly Hlavaty, Manheim, Lancaster Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: 5- Year- Old Spungold Aspen Jenny, Dale & Deanna Bendig, Gettysburg, Adams Co.
 
Holstein Youth Show
Junior Champion: Winter Calf Budjon-Dannys Gold Atlas, Spencer Weimer, Emlenton, Venango Co.
Res. Junior Champion: Summer Yearling Sonnylee Dun Rockstar, Joel Bomgardner, Lebanon, Lebanon Co.
Senior and Grand Champion: Fall Yearling Shadow Row Dundee Daphne, Coy Campbell , Gratz, Schuykill Co.
 Res. Grand and Senior Champion: Jr – 2 – Year- Old  Budjon JK Stormatic E-Moo, Spencer Weimer, Emlenton, Venango Co.
 
Jersey Open Show
Junior Champion: Winter Yearling Reich Dale Justice Skyla, Curtis & Autumn Reichard, Chambersburg, Franklin County
Res. Junior Champion: Spring Yearling Dream Valley Dustins Tequila, Michael Bosley, Glenville, York Co.
Senior and Grand Champion: Six-Year-Old Edn-Ru Furor Idas Irma, Gregory McMurtrie, Pleasant Gap, Centre Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Five-Year-Old Edn Ru Primetime Matties Morgan, Joyce Harpster, Boalsburg, Centre Co.
 
Jersey Youth Show:
Junior Champion: Forever Hopeful C Tops Jazzle-ET, Jacob Kline, Myerstown, Lebanon Co.
Res. Junior Champion: Josan JH Forever Ebony, Anthony Snyder, Pitman, Schuylkill Co.
Senior and Grand Champion: Reich-Dale Starlite Vinesse, Skyler Reichard, Chambersburg, Franklin Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Reich Dale Counciller Hali, Kristen Mull, Chambersburg, Franklin Co.
 
Milking Shorthorn Open Show:
Junior Champion: Hardcore Rebel Maggie EXP-ET, Keith and Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford Co.
Res. Junior Champion: Spungold R Logic Pledge ET, Sarah Weimer, Emlenton, Venango Co.
Senior and Grand Champion: Sunshine Frolic Dorothy, Keith and Donnette Fisher, New Enterprise, Bedford Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Hardcore O'Royce, Chriselle Fisher, New Enterprise, Bedford Co.
 
Milking Shorthorn Youth Show:
Junior Champion: Spungold R Logic Pledge ET, Sarah Weimer, Emlenton, Venango Co
Res. Junior Champion: Oak Pride Clay Brooke, Kevin Buch, Mohrsville, Berks Co.
Senior and Grand Champion: Joy-el Logic Tippy, Carlyn Crowl, Delta, York Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Oak Pride Sam Brenna, Kevin Buch, Mohrsville, Berks Co.
 
Red and White Open Show:
Junior Champion: MS MG ADV Ready Red ET, Heidi Baites, Chambersburg, Franklin Co.
Res. Junior Champion: Ken Joda Arudolf Tiana Red, Courtnee Rank, Lebanon, Lebanon Co.
Senior and Grand Champion: Spungold MVU Lakeside Red, Dale Bendig, Gettysburg, Adams Co.
Res. Senior and Res. Grand Champion: Windsor Manor Raven Red ET, Aaron Cornman, Boiling Springs, Cumberland Co.
 
###
 
For photos of this event and more, click here.