Press Releases

View All Press Releases

SUFFOLK AND CHEVIOT SHEEP NAMED SUPREME CHAMPION AT FARM SHOW
Junior Sheep Showman Earn Top Honors
1/17/2009
HARRISBURG- The two-day sheep show of the 2009 Pennsylvania Farm Show ended on Sat., Jan. 17, with the selection of the Open Supreme Champion Ram and Ewe. The Grand Champion Suffolk Ram, MacCauley 2099, exhibited by William and Elizabeth MacCauley of Atglen, Chester County, caught the judge’s eye and beat out 13 other champions to win the Supreme Champion title.
 
Betty Jane Koehler of Rising Sun Sheep in Schnecksville, Lehigh County, was the owner of Rising Sun 7-11, the Grand Champion Cheviot Ewe who received the purple Supreme Champion Ewe banner.
 
Wool breed judge David Cook from Wakeman, Ohio, and meat breeds judge Mark Johnson of Sandwich, Ill., sorted through the entries of 14 breeds before selecting the top male and female of the show.
 
The breeds included: Cheviot, Corriedale, Dorset, Hampshire, Merino, Montadale, Natural Colored, Oxford, Rambouillet, Shropshire, Southdown, Suffolk, All Other Breeds Wool and All Other Breeds Meat.
 
Doris Powell of Rome, Pa., was charged with judging the Junior Sheep Show. The contest, which ended on Friday, did not name a Supreme Champion. There were, however, Grand Champions for 11 breeds including- Cheviot, Corriedale, Dorset, Hampshire, Montadale, Natural Colored, Oxford, Rambouillet, Shropshire, Southdown, and Suffolk.
 
The Results of the Open Show were:
 
Cheviot Champion Ram: Rising Sun 8-28, Betty Jane Koehler, Schnecksville, Lehigh Co.
Cheviot Champion Ewe: Rising Sun 7-11, Betty Jane Koehler, Schnecksville, Lehigh Co.
 
Corriedale Champion Ram: Romero, Ruth Hartman, Limekiln, Berks Co.
Corriedale Champion Ewe: Bow 7067, Ben & Mary Bow & Family, Annville, Lebanon Co.
 
Dorset Champion Ram: Pine Ridge 8122, Olivia Waggoner, East Berlin, York Co.
Dorset Champion Ewe: Lauden Acres 576, Olivia Waggoner, East Berlin, York Co.
 
Hampshire Champion Ram: RJ Rishel 723 NNP RR AA, Rebecca Rishel, Seven Valleys, York Co.
Hampshire Champion Ewe: RJ Rishel 828 RR, Rebecca Rishel, Seven Valleys, York Co.
 
Merino Champion Ram: Fitz 1669, Richard & Sandra Foster, Carlton, Mercer Co.
Merino Champion Ewe: Calvert 843, Robert E. Calvert Family, Mercer, Mercer Co.
 
Montadale Champion Ram: Salfner 24-YW, Joshua Claycomb, Everett, Bedford Co.
Montadale Champion Ewe: Haugh 718, Tony Haugh, Felton, York Co.
 
Oxford Champion Ram: Lutz 07-72, Brittany Truax, Hustontown, Fulton Co.
Oxford Champion Ewe: Triple T 0811, Brittany Truax, Hustontown, Fulton Co.
 
Shropshire Champion Ram: R Butt 2012 6060 Ella, John and Kate Bostek, Fairfield, Adams Co.
Shropshire Champion Ewe: Rocky Meadows Farm RM 007-80, Denise Hardisky, Nicholson, Wyoming Co.
 
Southdown Champion Ram: NSLS 7392 ET, Derek Wilson, Titusville, Crawford Co.
Southdown Champion Ewe: Pleasant Springs 5475, Olivia Waggoner, East Berlin, York Co.
 
Suffolk Champion Ram: MacCauley 2099, William and Elizabeth McCauley, Atglen, Chester Co.
Suffolk Champion Ewe: MacCauley 2025, William and Elizabeth McCauley, Atglen, Chester Co.
 
All Other Breeds Meat Champion Ram: PRC, Michael Torrone, Palmerton, Carbon Co.
All Other Breed Meat Champion Ewe: RQL 0703, Mindy Stoops, West Sunbury, Butler Co.
 
All Other Breeds Wool Champion Ram: Ramona Butt, Muddy Creek Lambscapes, New Park, York Co.
All Other Breeds Wool Champion Ewe: Ramona Butt, Muddy Creek Lambscapes, New Park, York Co.
 
Natural Colored Champion Ram: "SuperMan" Lovell 0884, Andrew Kiess, Linden, Lycoming Co.
Natural Colored Champion Ewe: "Lois Lane" 0857, Andrew Kiess, Linden, Lycoming Co.
 
Rambouillet Champion Ram: Roclans 0844, John and Kate Bostek, Fairfield, Adams Co.
Rambouillet Champion Ewe: Powell 2805, Richard K Powell, Rome, Bradford Co.
 

The Results of the Junior Show were:
 
Jr. Southdown Champion Ram: FTF 152, Sarah Doyle, Red Lion, York Co.
Jr. Southdown Champion Ewe: NSLS 7247 ET, Derek Wilson, Titusville, Crawford Co.
 
Jr. Dorset Champion Ram: Van Bair 2827, Caleb Wright, Alexandria, Huntingdon Co. Jr.
Dorset Champion Ewe: Van Bair 2819, Caleb Wright, Alexandria, Huntingdon Co.
 
Jr. Cheviot Champion Ram: N/A
Jr. Cheviot Champion Ewe: Rising Sun 7+28, Ashley Wessner, Germansville, Lehigh Co.
 
Jr. Corriedale Champion Ram: Lovell 08-52, Andrew Kiess, Linden, Lycoming Co.
Jr. Corriedale Champion Ewe: WMF 116, Christopher Blackadar, Riegelsville, Mifflin Co.
 
Jr. Hampshire Champion Ram: Paul Davis 832, Paul Davis, Newville, Cumberland Co.
Jr. Hampshire Champion Ewe: Lytle 263 RR NNP, Alyssa Lytle, Lincoln University, Chester Co.
 
Jr. Rambouillet Champion Ram: N/A
Jr. Rambouillet Champion Ewe: Powell 2805, Richard K Powell, Rome, Bedford Co.
 
Jr. Shropshire Champion Ram: Bollinger 894 RR, Shane Raffensperger, Manheim, Lancaster Co.
Jr. Shropshire Champion Ewe: Roclans 0727, Benjamin Shughart, Carlisle, Cumberland Co.
 
Jr. Suffolk Champion Ram: MacCauley 2010, Christopher MacCauley, Atglen, Chester Co.
Jr. Suffolk Champion Ewe: MacCauley 2070, Christopher MacCauley, Atglen, Chester Co.
 
Jr. Montadale Champion Ram: Salfner 24-YW, Joshua Claycomb, Everett, Bedford Co.
Jr. Montadale Champion Ewe: Childs 1285, Troy Longenecker, Annville, Lebanon Co.
 
Jr. Natural Colored Champion Ram: "SuperMan" Lovell 0884, Andrew Kiess, Linden, Lycoming Co.
Jr. Natural Colored Champion Ewe: "Little Whit" 0778, Andrew Kiess, Linden, Lycoming Co.
 
Jr. Oxford Champion Ram: Triple T 0812, Brittany Truax, Hustontown, Fulton Co.
Jr. Oxford Champion Ewe: Triple T 0811, Brittany Truax, Hustontown, Fulton Co.
###
 
EDITOR’S NOTE:  To receive news releases, media advisories and story ideas, subscribe to the Farm Show Media Service at www.farmshow.state.pa.us (click on Media).
 
For photos of this competition, click here.